Kim są Ślężańscy?
Zajmujemy się przede wszystkim organizacją świąt słowiańskich (obrzędów) w obszarze masywu Ślęży i Radunii. Naszym celem jest również promowanie religii i kultury słowiańskiej.
Nasza gromada istnieje od 2010 roku, a w różnych okresach jej aktywności tworzyło ją zawsze około 20 stałych członków oraz bardzo wielu sympatyków. Niektórzy z nich przychodzą na chwilę, niektórzy zostają na dłużej, a jeszcze inni np. z racji zamieszkania czy pracy, pojawiają się tylko w określonych porach roku.
Wszystkich łączy jedno - ścieżki naszego życia splotły się przy Świętym Ogniu rozpalonym na Ślęży.
Od 2024 roku jesteśmy oficjalnie zarejestrowaną grupą wyznaniową, działającą w ramach Związku Wyznaniowego Rodzimowierców Polskich "Ród".
Bycie rodzimowiercą słowiańskim jest równoznaczne z praktyką duchową, uczestnictwem w obrzędach i wiarą w Starych Bogów. Nasze spotkania, choć nie pozbawione biesiad, biwaków i zabawy, mają przede wszystkim charakter religijny. Nie są formą rekonstrukcji historycznej, pokazów czy widowisk. Nie oznacza to, że zamykamy się na osoby pragnące poznać nasze zwyczaje, praktyki religijne i uczestniczyć w obrzędach, odbywa się to jednak zawsze na zasadach gospodarza.
Jak można do was dołączyć?
Część świąt traktujemy jako "otwarte", zapraszamy osoby z zewnątrz, aby mogły poznać nas i nasze zwyczaje. Wiele osób chce po prostu sprawdzić czy to co robimy jest dla nich odpowiednie, interesujące, zaspokaja ich potrzeby duchowe. Niemniej absolutnym wymogiem jest minimum świadomości, że przyjechanie na święto wiąże się z uczestnictwem w obrzędzie religijnym.
Ze względu na komfort wszystkich (także Ciebie) uczestników, ale w szczególności osób z naszej grupy, nigdy nie dopuszczamy do świąt tzw. "widzów" stojących poza kręgiem. Nie zapraszamy mediów, nie zezwalamy na fotografowanie obrzędu przez osoby postronne czy zakłócanie go w inny sposób.
Jako rodzimowiercy zachęcamy do zapoznania się z kulturą i wierzeniami naszych Przodków, ale nie zajmujemy się namawianiem do przystąpienia do gromady. Jest wręcz odwrotnie - każdy ma tyle czasu ile potrzebuje, aby podjąć świadomą dedyzję czy chce być jej członkiem, czy woli pozostać sympatykiem, a może nie jest to zupełnie dla niego. Każdy ma indywidualną ścieżkę swojego rozwoju duchowego, na różnych etapach życia potrzebuje czegoś innego - szanujemy to, nikomu niczego nie narzucamy i oczekujemy tego samego w zamian.
Jesteś zainteresowany poznaniem nas?
Napisz maila na chramsleza@gmail.com lub skontaktuj się z nami na facebooku
w porządku, jestem zainteresowany - ale co dalej?
Najprostszą drogą jest skontaktowanie się z kimś z naszej gromady lub napisanie do żercy (chramsleza@gmail.com) kilku słów skąd jesteś, dlaczego chcesz uczestniczyć w obrzędach.
Kolejnym krokiem jest przyjechanie na jedno z naszych świąt, sprawdzenie czy to jest dla Ciebie odpowiednie.
Nie gryziemy, jesteśmy bardzo różni ale z zasady mili i prawdopodobnie (jeśli tu trafiłeś) bardzo podobni do Ciebie, Twoich sąsiedów, kolegów i koleżanek z pracy czy po prostu ludzi, których mijasz na ulicy.
Jeśli dotarłaś/eś aż tutaj i nie zniechęciłaś/eś się...