jak to się zaczeło?

przyjaźnie zbudowane przy wspólnym ogniu

Początki "Ślężańskich" sięgają roku 2010, gdy w Noc Kupały na Ślęży poznało się dwóch pielgrzymów: Zbigniew i Leszy. Przeprowadzili pierwszy obrzęd, przypominając o dawnych wierzeniach, rozpalając Święty Ogień i składając weń ofiary. Impuls tego spotkania na stałe związał ścieżki grupy ludzi. Od lat kroki sprowadzają ich w te szczególne miejsce, jakim jest masyw Ślęży i Raduni.

wybrane wydarzenia z naszej historii...

2010

2010

21 czerwca 2010

pierwsze spotkanie...

odbyło się w Noc Kupały, pamiętnego 2010 roku na Ślęży. Tak rozpoczeła się długa i ciągle trwająca historia Ślężańskich Rodzimowierców. Przez te kilkanaście lat, rokrocznie odprawialiśmy obrzędy w dziesiątkach miejsc Ślęży, Radunii i sąsiednich wzniesień.
2017

2017

perun ze ślęży

w tym roku członkowie gromady pozyskali solidny pień i siekierami wyrzeźbili w nim posąg Gromowładnego, który następnie wnieśli na szczyt Ślęży i umiejscowili przy świętym źródełku nieopodal polany oraz pustelni Zbyszka, a będącym uprzednio już miejscem obrzędowym Ślężańskich, tym samym trwale zaznaczając obecność rodzimowierców na Ślęży
2017

2017

17 września 2017

lugidunum

pierwszy legnicki festiwal kultury słowiańskiej - we współpracy z SDK "Kopernik" i Legnicką Spółdzielnią Mieszkaniową udało nam się zainicjować międzypokoleniowe wydarzenie rodzimokulturowe. Koncerty muzyki dawnej, walki wojów, prelekcje tematyczne dla uczniów, spotkanie z ślężańskim eksploratorem, warsztaty perkusyjne, kowalskie, kaletnicze, przędzenia, motankowe, torby płócienne, biżuterii, pokazy tańca i akrobacji, a na koniec rozpalanie ognia łukiem ogniowym.

Relacja miasta | relacja z Domu Kultury
2019

2019

świętowit

wraz z początkiem roku, Arkadiusz pozyskał olbrzymi 7 metrowy pień, który przez następnych kilka tygodnii rzeźbił, aż powstał czterotwarzowy kumir przedstawiający Świętowita. Posąg został przetransportowany z Kątów Wrocławskich lawetą, a ostatni odcinek drogi na docelowe miejsce, wniesiony rękami rodzimowierców z naszej grupy oraz Watry. 3 czerwca 2019 roku sakralizowaliśmy miejsce, nazywając je Ślężańskim Trzebiszczem. Miejsce to zagościło na mapie pielgrzymów na blisko 4 lata.
2019

2019

21 września 2019

świętowisko

drugi festiwal słowiański w Legnicy, czyli plenerowe spotkanie dla całych rodzin. W trakcie można było uczestniczyć w warsztatach stolarskich, architektonicznych, wyplatania wikliny, robienia podpłomyków i zaplatania powrozów. Słowiański plac zabaw, wykłady o słowianach, prelekcje zielarskie, prezentacje zbóż, pokazy wojów, koncerty muzyki etnicznej (zapowiedź | relacja)
2021

2021

31 stycznia 2021

kapliczka Welesa

na początku roku 2021 nasz żerca zbudował kapliczkę poświęconom Welesowi i ustawił ją na Przełęczy Słupnickiej, aby była drogowskazem dla dusz Przodków.
Informacja o kapliczce tutaj.
2022

2022

29 listopada 2022

odchodzi zbyszek

Smutny dzień dla naszej gromady i całego środowiska Rodzimowierców w Polsce. Tego dnia zmarł nasz przyjaciel i współzałożyciel gromady Zbigniew. Cześć i chwała jego pamięci!
2023

2023

10 sierpnia 2023

Ślężańskie Trzebiszcze

Po kilku miesiącach poszukiwań, znaleźliśmy ponad 60 arów ziemi położonej na południowym zboczu Radunii, które zostały sfinansowane ze środków prywatnych, z założeniem utworzenia tam również miejsca kultu. Wysiłkiem rodzimowierców, ustanowiono tam posąg Świętowita i ponownie rozpoczęła się historia budowa Trzebiszcza, tym razem już na własnej ziemi rodzimowierców ze Ślęży.
2024

2024

2 lutego 2024

Związek Wyznaniowy

Po ponad 5 latach batalii prawnych z nieprzychylnymi nam środowiskami politycznymi oraz MSWiA, które odmawiało nam rejestracji związku wyznaniowego, przyszła odwilż. Z dniem 2 lutego 2024 gromada Ślężańskich z dumą i oficjalnie, wraz z innymi prężnie działającymi grupami Rodzimowierców Słowiańskich w Polsce, staje się członkiem formalnie zarejestrowanego Związku Wyznaniowego "Ród". Sława Rodu!
Image
Image
Image

Podążaj za nami w internecie i na ślężańskich szlakach...

Kontakt

Jesteś zainteresowany dołaczeniem do naszej gromady?
Zachęcamy do kontaktu chramsleza@gmail.com